جاذبه های گردشگری استانبول(قسمت اول)

توضیحات

استانبول بزرگترین شهر ترکیه، در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد و به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور به حساب می آید. استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی در این شهر واقع است. از نظر تعداد دیدنی ها و جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی گردشگری، کمتر شهری در جهان با استانبول قابل مقایسه است. بناهای باستانی باقیمانده از دوران روم و امپراتوری عثمانی، جنگل های زیبا، جزیره ، دریا و … هر آنچه که بتواند یک گردشگر را از سفری تفریحی راضی به خانه بفرستد.

 

موزه ایاصوفیه که با قدمتی طولانی مدتها عبادتگاه ادیان و مذاهب مختلف بوده است. معماری اعجاب انگیز این بنا، که حدود هزار سال به عنوان بزرگترین کلیسای  امپراتوری روم شرقی شناخته می شد و درقرن پانزدهم توسط معمار عثمانی، سینان، به مسجدی با‌شکوه تبدیل شده که گنبدی بزرگ به ارتفاع ۵۶ متر دارد و ۳۰ میلیون کاشی طلا در معماری داخلی آن به کار رفته است. امروزه این موزه و مسجد به یکی از پر بازدید ترین مکان های استانبول تبدیل شده و تلفیقی از معماری امپراتوری بیزانس و هنر دوره عثمانی شکوه عجیبی به آن بخشیده است.

مسجد سلیمانیه که توسط معمار سینان برای سلطان سلیمان ساخته شده است. زیبایی  و آرامش مسجد، حس معنوی خاصی به بازدید کنندگان می دهد، در قرن ۱۶ به عنوان بزرگترین مسجد استانبول ساخته شد و با ۴ مناره بر بالای گلدن هورن قرار دارد. علیرغم تزئینات کمتری که در ساخت آن به کار رفته ، اما شباهت زیادی به مسجد ایاصوفیه دارد.

کاخ یا سرای توپقای که نخستین کاخ ساخته شده در امپراتوری عثمانی در قرن ۱۵ میلادی بود و پر از افسانه ها و داستان های پر رمز و راز بوده است. معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد. این مکان بر روی تپه مشرف به دریای مرمره، بسفر و شاخ طلایی واقع شده است. زمانی محل اقامت سلطنتی رسمی سلاطین عثمانی و مقر دولت ترکیه بود، اما در حال حاضر به عنوان موزه مورد بازدید گردشگران از تمام نقاط جهان می باشد. در آنجا محله‌های حرمسرا، مکان‌هایی که سلطان در آن کار می کرد  مجموعه‌ای از سلاح‌های قدیمی استفاده شده توسط سلاطین، آشپزخانه قصر با مجموعه ظروف بزرگ و خزانه داری با مجموعه ای بی نظیر از جواهرات و ساعت وجود دارد.

هتل های مرتبط

تورهای مرتبط